CSU Students

Cost of living expenses

 

Cost of living in Melbourne

Here are some everyday prices of everyday goods in Melbourne. They are not the prices of luxury goods such as designer clothes or the highest-quality food. The prices try to reflect a student budget. The prices below were obtained from a search using an online supermarket.

This information was last updated in January 2010.

Prices are in Australian dollars (AUD).

Supermarket food Approximate cost
loaf of bread $2.05
1 kg rice $1.24
1kg apples $3.98
packet of instant noodles $1.27
1kg potatoes
$2.24
tin of tuna $1.60
500g minced beef $4.49
6 eggs $2.19
cheese (non-specialist) 250g $3.45
1 litre of milk $1.44
1 packet biscuits $1.17
1 litre orange juice $3.69
1 packet teabags (50 pack) $3.12
packet of instant noodles $1.27

Entertainment Approximate cost
cinema ticket (full price) $11.00
nightclub entrance $10.00 upwards
pint of beer (570 ml) $7.00

Miscellaneous Approximate cost
shampoo $3.32
soap $0.50
haircut (men) $17.00
haircut (women) $40.00
phone call $0.40
stamp for letter abroad $1.20
Mobile phone text message (within Aus) $0.25 upwards
Mobile phone call (within Aust, to same network) Can be free
   

Transport Approximate cost
taxi $7.00 upwards
bus fare (weekly) $6.00 daily or $3.20 for 2 hours
^top

Cost of living in Sydney


Here are some average prices of everyday goods in Sydney. They are not the prices of luxury goods such as designer clothes or the highest-quality food. The prices try to reflect a student budget. The prices below were obtained from a search using an online supermarket.

This information was last updated in November 2006.

Prices are in Australian dollars (AUD).

Supermarket food Approximate cost
loaf of bread $3.98
1 kg rice $2.88
1kg apples $5.78
packet of instant noodles $2.10
1kg potatoes
$3.49
tin of tuna 95g $1.93
500g minced beef $5.50
12 eggs $4.84
cheese (non-specialist) 250g $3.50
1 litre of milk $1.44
1 packet biscuits $1.30
1 litre orange juice $3.41
1 packet teabags (50 pack) $2.14
1 jar instant coffee (200g) $3.22
packet of instant noodles $1.27

Entertainment Approximate cost
cinema ticket (full price) $15.00
nightclub entrance $25.00
pint of beer (570 ml) $3.50 - $5.00

Miscellaneous Approximate cost
camera film $8.00 +
shampoo $4.89 - $8.86
soap $3.29
haircut (men) $15.00 upwards
haircut (women) $30.00 upwards
phone call $0.50 upwards
stamp for letter abroad $0.50 - $2.20
mobile phone text message (within Aus) $0.25
mobile phone call (within Aus, to same network) $0.60

Transport Approximate cost
taxi $1.53 per km
bus fare (weekly) $11.00 - $45.00
train fare (weekly) $30.00 - $50.00
^top

Budgeting

In addition to your tuition fees, you will be responsible for planning and budgeting your living costs. Below is an estimated cost of living guide per month for a single student living in homestay accommodation in Melbourne and Sydney.


Item Melbourne Sydney
 
Cost per month ($AUD)
Single homestay room (breakfast & dinner included) $900 $1060
Food (lunches & snacks) $252 ($9 per day) $295 ($10 per day)
Telephone $50 $50
Transport $100 $140
Laundry $40 $40
Stationery $40 $40
Clothing, entertainment, personals $200 $200

The estimated cost for a single student studying in Australia (including accommodation, meals, textbooks, personal incidentals, transportation and entertainment) is approximately AU$1,200 to A$1,500 per month (A$14,400 to A$18,000 per year).

^top

Contact us

If you would like more information about our courses please contact a Student Enrolment Advisor today, or you can apply online.

Enquire now Apply online



 

Contact us about...

Bullet list

Even you can join us too!

cross institutional studies

Study a subject or course at CSU even if you're enrolled at another uni! You'll get the credit for your degree. Join us now!

It's proven that CSU graduates are highly employable and
our subjects our industry ready. You can benefit too!

> It's called "cross institutional study." Find out more...